Ogrody zimowe
 

Ogrzewanie kanałowe w ogrodach zimowych

Osoby posiadające ogród zimowy spędzają w nim coraz więcej czasu. Zmienił się też jego charakter – to nie jest już tylko przeszklone pomieszczenie z ulubioną roślinnością. Współczesne ogrody mają też strefy relaksu, dzięki którym po ciężkim dniu pracy możemy odprężyć się i odstresować. Domowa siłownia, jacuzzi albo kącik telewizyjny lub biblioteczny czy barek – od naszych upodobań i preferowanego sposobu spędzania wolnego czasu zależy aranżacja tego pomieszczenia. Szklane ściany i dach zapewniają kontakt z otoczeniem, umożliwiają podziwianie migoczących gwiazd czy skrzącego od mrozu śniegu.

Przeszklona konstrukcja ogrodu wymaga jednak odpowiednich rozwiązań, chroniących przed przegrzaniem latem i wychłodzeniem zimą. Niezwykle ważne jest zaplanowanie w nim efektywnego i skutecznego systemu wentylacyjno-grzewczego. Jednym ze sposobów zapewnienia komfortu cieplnego w ogrodzie zimowym jest montaż systemu ogrzewania kanałowego. To ogrzewanie liniowe, lokalizowane bezpośrednio u podstawy szklanych ścian na całej ich długości. Cechuje je szeroki zakres mocy oraz duża dynamiką grzania (mała bezwładność cieplna).

Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus

Podstawowymi elementami zestawu ogrzewania kanałowego są wymiennik kanałowy, wanna i podest. Wannę zabudowuje się w kanale w posadzce i w niej lokalizuje się wymiennik, a także wentylator, który wspomaga jego pracę i zapewnia wymaganą dynamikę procesu grzania. Wykonany w posadzce kanał zabezpieczony jest estetycznym, ażurowym - drewnianym lub metalowym - podestem. Dzięki temu ciepłe powietrze swobodnie może ogrzewać pomieszczenie, a wytwarzające je urządzenie pozostaje niewidoczne dla oka. Dzięki temu, że kanały projektowane są wzdłuż przeszkleń, będących najbardziej newralgicznymi punktami jeśli chodzi o straty ciepła, działają niczym kurtyna powietrza – generowane przez nie ciepło osusza szyby i chroni je przed zaparowaniem.
--
REKLAMA:
--
Przemyślane rozmieszczenie, a także odpowiedni dobór typów wymienników kanałowych umożliwia nam podzielenie przestrzeni oranżerii na strefy o różnym stopniu intensywności grzania. Można też wybrane segmenty pominąć, stosując tzw. ogrzewanie strefowe. Sprawdza się ono w dużych, wielofunkcyjnych ogrodach zimowych, w których zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych stref jest różne w zależności od pełnionych przez nie funkcji.

Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus

W ogrodzie zimowym optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie dynamiczne. Dzięki małej masie własnej wymienniki kanałowe bardzo szybko zarówno podejmują funkcję grzewczą, jak i ją kończą (gdy temperatura osiągnie założony poziom lub gdy pojawi się dodatkowy uzysk ciepła w postaci intensywnego nasłonecznienia).

W zależności od rozwiązań technicznych, ogrzewanie kanałowe może być pasywne, konwekcyjne lub aktywne, z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem. Wentylator intensyfikuje ruch powietrza, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać zaplanowany rozkład temperatury; wspomaga też wentylację. Ponadto umożliwia on montaż zestawów kanałowych mniejszych rozmiarów.

Latem wnętrze kanału warto zabezpieczyć podestem posezonowym – płytkim, metalowym, zastępującym podest ażurowy. Można go wypełnić materiałem, z którego wykonana jest otaczająca kanał podłoga, lub w inny dowolny sposób.

Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus
Fot. Regulus

Systemy ogrzewania kanałowego cechuje wysoka odporność na korozję. Wymiennik zbudowany jest z miedzi i aluminium. Atutem rozwiązania jest fakt, iż grzejniki - umieszczone w podłogowym kanale grzewczym - nie ograniczają przestrzeni, zapewniając wysoki komfort cieplny.

Przeczytaj także