Ogrodzenia i bramy
 

Naprawiamy ogrodzenie

Płoty betonowe zmieniają swoje oblicze. Przez długi czas nie budziły dobrych skojarzeń. Na szczęście, to się zmienia. Dzisiaj służą nie tylko separowaniu zakładów przemysłowych i obiektów specjalnego znaczenia, ale otaczają nasze domy całą gamą wzorów i kompozycji – zarówno ultranowoczesnych, jak i w stylu retro.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Płoty betonowe są stosunkowo niedrogie, bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Przy wszystkich swoich zaletach, nie są jednak niezniszczalne. Wymagają napraw i odnawiania. Ogrodzenie na naszych fotografiach składa się z przęseł ozdobnych na słupach żelbetowych, osadzonych w betonowym fundamencie. Przyjrzyjmy się, co zrobić, by to nadszarpnięte zębem czasu ogrodzenie wyglądało, jak nowe.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Wszelkie prace remontowe na zewnątrz wykonywać trzeba przy sprzyjających warunkach pogodowych, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5°C. Powierzchnia ogrodzenia musi być należycie oczyszczona i przygotowana. Beton trzeba jak najdokładniej wyszczotkować, starannie usuwając ze wszystkich powierzchni ewentualne pozostałości farby, którą był malowany. Jeśli podziemna część muru jest uszkodzona, trzeba wykonać wykop wzdłuż płotu, by móc naprawić uszkodzone fragmenty.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Następny etap prac to usuwanie nalotów pochodzenia organicznego. Służą do tego preparaty grzybobójczeęłęó, na przykład Atlas Mykos. Po naniesieniu preparatu pędzlem lub wałkiem malarskim i odczekaniu kilku minut, powierzchnię należy mechanicznie oczyścić z nalotów, potem dokładnie spłukać wodą. Na podłożach silnie skażonych mikrobiologicznie należy nanieść preparat dwukrotnie. Po wyschnięciu, podłoże warto zaimpregnować tym samym preparatem w rozcieńczeniu, ograniczając na dłużej możliwość wystąpienia korozji biologicznej.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Zbrojone słupy płotu ucierpiały tak bardzo, że miejscami nawet wyglądało z nich zbrojenie. Praktyczne będzie tu zastosowanie rozwiązania kompleksowego, np. systemu naprawy betonu i żelbetonu Atlas Betoner. Poprzez naniesienie kolejnych warstw zapraw cementowych zapewni się uszkodzonym elementom muru odpowiednią nośność, odporność i estetykę. Na Atlas Betoner składają się trzy mrozo- i wodoodporne zaprawy: Atlas Adher (warstwa kontaktowa), Atlas Filer (warstwa wyrównawcza) i Atlas Ender (warstwa szpachlowa).

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Teraz zadbać trzeba o wyeliminowanie mniejszych uszkodzeń. Nierówności i wgłębienia należy wyrównać, wypełniając je Zaprawą Tynkarską Atlas. Tam zaś, gdzie beton jest spękany, mur trzeba uzbroić. W tym celu użyteczna będzie zaprawa Atlas Hoter U, służącą do wykonywania warstw zbrojonych. Zatopiona w niej zostanie siatka z włókna szklanego. Należy unikać prowadzenia tych prac przy bezpośrednim nasłonecznieniu, w deszczu lub przy silnym wietrze. Tynk zewnętrzny nakładać będzie można po mniej więcej trzech dniach.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Powierzchnia ogrodzenia wykończona zostanie białą cementową zaprawą szpachlową Atlas Rekord. Nakładać należy ją ręcznie, stalową pacą, wygładzając w miarę postępu prac – lekko zacierając pacą filcówką lub przecierając po wyschnięciu papierem ściernym. W trakcie nakładania i bezpośrednio po nim powierzchnię należy chronić przed opadami atmosferycznymi i przed nadmiernie szybkim wysychaniem. Rozpoczęcie prac malarskich możliwe będzie po upływie od 2 do 6 tygodni od zakończenia tynkowania.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Do pomalowania muru może posłużyć farba silikonowa Atlas Arkol N. Dzięki swym właściwościom, nie tylko dobrze kryje, ale i wiernie oddaje ona fakturę pomalowanej powierzchni. Jest też odporna na zabrudzenia – powłoka nie jest nasiąkliwa, posiada zdolność samooczyszczenia i ogranicza możliwość rozwoju na pomalowanym podłożu pleśni i innych grzybów. Dostępna w blisko siedmiuset kolorach. Powierzchnie pod malowanie należy uprzednio zagruntować silikonowym preparatem Atlas Arkol NX, który zwiększy przyczepność farby.

Fot. Atlas
Fot. Atlas

Kraty i inne metalowe elementy ogrodzenia trzeba jak najlepiej oczyścić ze starej farby, trwałych zanieczyszczeń i korozji, używając papieru ściernego lub drucianej szczotki. Warto przy tym pamiętać, że ogniska rdzy umiejscowione są najczęściej w zakamarkach i narożnikach ornamentów ozdobnych. Potem pozostaje już tylko pomalowanie elementów metalowych farbą antykorozyjną. Po tych wszystkich zabiegach – przyznacie Państwo – ogrodzenie wygląda, jak marzenie!
--
REKLAMA:
--
Struktura powłoki wykonanej farbą silikonową Arkol N jest mikroporowata. Dzięki temu farba ta jest paroprzepuszczalna, czyli możliwy jest swobodny transport pary wodnej i oddawanie wilgoci przez beton, który nią pokryto. Farbę nanosić na podłoże należy co najmniej w 6 godzin po zagruntowaniu podłoża – pędzlem, wałkiem, ewentualnie agregatem malarskim. Malować zaplanowaną powierzchnię trzeba w sposób ciągły, techniką „mokre na mokre”, unikając przerw w pracy. Czas wysychania powłoki, zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza, wynosi około pół godziny.

Przeczytaj także