Wentylacja i klimatyzacja
 

Klimatyzator do małego mieszkania – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Klimatyzator do małego mieszkania musi być wybrany z dbałością o – nomen omen – najmniejsze szczegóły. Urządzenie o zbyt dużej mocy wygeneruje niepotrzebne koszty, zbyt małe z kolei nie poradzi sobie z ochłodzeniem (lub ogrzaniem) wnętrza. Istotnym pytaniem jest tez kwestia montażu. A może lepszy będzie klimatyzator przenośny? Czy mieszkanie ma balkon, na którym można będzie ustawić jednostkę zewnętrzną?

Klimatyzator do małego mieszkania musi pasować do wnętrza

Jak rozkład mieszkania wpływa na decyzję?

Rozkład i metraż mieszkania to podstawowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, szukając klimatyzatora do małego mieszkania. Według ekspertów na schłodzenie 10 m2 powinno wystarczyć 1 kW mocy urządzenia. Łatwo zatem przeliczyć, jaka moc klimatyzatora będzie idealna do danego mieszkania.
--
REKLAMA:
--
Mówiąc o rozkładzie warto zastanowić się nad umieszczeniem urządzenia, jeśli będzie to klimatyzator stacjonarny. Bardzo istotne okazuje się tu umiejscowienie drzwi, okien, wielkość pokojów czy ekspozycja na słońce. Mieszkania z oknami od południa są cieplejsze, niż te zorientowane na wschód czy północ. Warto wówczas dobrać nieco mocniejszy klimatyzator, który latem zniweluje temperaturę wywołaną przez promienie słońca.

Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu wpływa na wydajność chłodzenia

Jakie funkcje powinien mieć klimatyzator do małego mieszkania?

Klimatyzator w małym mieszkaniu powinien oferować szereg funkcji, które pozwolą nie tylko zaoszczędzić na rachunkach eksploatacyjnych, ale staną na straży komfortu termicznego, zdrowego mikroklimatu oraz naszego zdrowia. Bardzo ważne będą filtry, np. Bio HEPA, w które są wyposażone klimatyzatory KAISAI. Oczyszczają one chłodne powietrze z pyłków, sierści zwierząt, roztoczy i alergenów. To szczególnie istotne dla osób dotkniętych uczuleniami. Filtry Bio HEPA to również znakomite bariery przeciwko smogowi – sprawdzą się w mieszkaniach w dużych polskich miastach, gdzie jest on codziennym problemem. Są bowiem w stanie wychwycić pyły zawieszone PM10 i PM2,5 – oba groźne dla zdrowia, łatwo przedostające się do organizmu i rakotwórcze.

Ciekawą funkcja jest też jonizowanie powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach pojawiają się aniony, czyli jony ujemne. Są one nośnikiem zanieczyszczeń, drobnoustrojów, da się je odczuć w pokoju jako wrażenie nieświeżego powietrza. Jonizator odpowiada za wydzielanie jonów dodatnich – kationów. Dzięki nim dochodzi do neutralizacji jonów w mieszkaniu, drobnoustroje przestają być zagrożeniem, a powietrze staje się świeże.

Warto zwrócić uwagę na klimatyzatory do małego mieszkania z funkcją grzania. Wiele urządzeń jest wyposażonych w taką opcję. Dzięki niej latem służą do chłodzenia, a zimą mogą ogrzewać. Co istotne – w polskim klimacie mogą zastąpić inne źródła ciepła, co pomoże oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Klimatyzator może oczyszczać powietrze w mieszkaniu

Jakiego rodzaju klimatyzatory wziąć pod uwagę?

Wybierając klimatyzator do małego mieszkania warto zwrócić się ku nowoczesnym urządzeniom o małych gabarytach. Nie zabiorą wiele cennego miejsca, a będą dobrze spełniać swoją funkcję. Na uwagę zasługują m.in.:
*mały klimatyzator ścienny – warto wybrać taki, który zmieści się na ścianie i wkomponuje w wystrój wnętrza. Powinien być dyskretny, by nie zdominować całego wnętrza, a zależnie od ułożenia ciągu komunikacyjnego w mieszkaniu, rozkładu drzwi i okien – warto skryć go w niewidocznym, ale efektywnym miejscu, by chłodne powietrze mogło się swobodnie przemieszczać po mieszkaniu.
*klimatyzatory przenośne – idealny wybór do mieszkań bez balkonu i możliwości montażu klimatyzacji na stałe. Takie urządzenie można przestawiać z miejsca na miejsce, dzięki czemu może chłodzić te wnętrza mieszkania, które akurat będą używane. Wśród wartych uwagi sprzętów jest klimatyzator przenośny KAISAI KPPH wyposażony w szczelną obudowę, która doskonale zabezpiecza wnętrze i zapobiega awariom.

Klimatyzator przenośny można łatwo transportować pomiędzy pokojami

Wybór klimatyzatora do małego mieszkania – inwestycja na wiele sezonów

By cieszyć się klimatyzatorem do małego mieszkania przez wiele sezonów, należy dobrze dobrać urządzenie do swoich potrzeb. Dodatkowe funkcje, jak jonizator powietrza czy filtry Bio HEPA z pewnością poprawią jakość życia domowników. Możliwość grzania pozwoli częściej wykorzystywać urządzenie, kojarzone przecież z sezonowością. Wybór dobrej jakości klimatyzatora może nawet przynieść oszczędności, dlatego tak wielka to decyzja – nawet dla małego mieszkania.

Przeczytaj także