Przeszklenia
 

Ekspozycja na medal – szkło DIAMANT w Galerii Trofeów Kamila Stocha

Blisko pół tysiąca eksponatów w siedmiu pokojach, jeden bohater i milion wspomnień. Tak przedstawia się nowo otwarta Galeria Trofeów Kamila Stocha w Zakopanem, która przybliża sylwetkę skoczka z Zębu i jego niebywałe osiągnięcia. O perfekcyjną ekspozycję wystawy dba szkło DIAMANT od Saint-Gobain Building Glass.

Fot. Saint-Gobain Building Glass
Fot. Saint-Gobain Building Glass

To moment, na który z niecierpliwością czekali sympatycy skoków narciarskich i jednego z najlepszych zawodników w historii – Galeria Trofeów Kamila Stocha została oficjalnie otwarta. Postaci Kamila Stocha poświęcony jest prawdopodobnie jeden z najdłuższych artykułów na polskiej Wikipedii. Zwycięzca 39 konkursów w ramach Pucharu Świata i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski, indywidualny mistrz świata, zdobywca 33 medali na Mistrzostwach Polski (w tym 11 złotych!). Wszystkie trofea można podziwiać od 11 lipca przy ul. Przerwy-Tetmajera 6 w Zakopanem.

Do dyspozycji odwiedzających oddano siedem sal ekspozycyjnych o odmiennym charakterze, które w sposób chronologiczny opowiadają historię naszego Mistrza Olimpijskiego i jego podróż na sam szczyt. Pod jednym dachem zgromadzono niemal pół tysiąca eksponatów w postaci laurów zdobytych w trakcie ponad dwudziestoletniej kariery sportowej, pamiątek, zdjęć oraz fan artów.

Kamiland nie jest jednak tradycyjną galerią, lecz nowoczesną opowieścią o wielkich i często wymagających wielu poświęceń dokonaniach, prowadzoną przez… samego Stocha. Nagrane przez skoczka przekazy audiowizualne stanowią kolejną atrakcję dla zwiedzających.

Szkło ekstra białe DIAMANT w Galerii Trofeów Kamila Stocha w Zakopanem, fot. materiały prasowe. Fot. Saint-Gobain Building Glass
Szkło ekstra białe DIAMANT w Galerii Trofeów Kamila Stocha w Zakopanem, fot. materiały prasowe. Fot. Saint-Gobain Building Glass

Emocje zamknięte w… pokojach

Organizacja przestrzeni i podzielenie ekspozycji w Galerii na mniejsze sale zbiera pochlebne opinie odwiedzających. Po przekroczeniu progu Pokoju Drewnianego, wzorowanego na pokoju w rodzinnym domu Stocha, czeka nas podróż do czasów, gdy mały Kamil stawiał pierwsze kroki na zawodowej ścieżce i dopiero marzył o prawdziwych wygranych. Znajdziemy tam m.in. jego pamiątki szkolne.

W Pokoju Diamentowym przenosimy się do lat 2006 – 2013, kiedy Stoch szlifował swoją mistrzowską formę. W tej sali możemy podziwiać trofea zdobyte indywidualnie i z drużyną, pierwsze medale Mistrzostw Świata czy wygrane w zawodach Pucharu Świata. W Kamiland zwiedzimy również Pokój Teatralny poświęcony złotemu sezonowi 2014, Pokój Leśny (lata 2015 – 2017), zaś w bardziej współczesnym Pokoju Kosmicznym obejrzymy spektakularną kolekcję trofeów z lat 2018 – 2020. Ostatni Pokój nazwany „klubowym”, ukazuje osiągnięcia podopiecznych Klubu Sportowego Eve-nement Zakopane. Z kolei uwagę najmłodszych fanów z pewnością przyciągnie Service Room – szatnia zawodników, gdzie od tzw. „kuchni” można przyjrzeć się z bliska profesjonalnemu sprzętowi czy wysłuchać porad serwisantów.

Doskonała ekspozycja w Galerii Trofeów Kamila Stocha połączona z przemyślaną koncepcją wystawy oraz pełnymi pasji opowieściami samego Mistrza przywołuje żywe wspomnienia i pozwala poczuć sportowe emocje, które towarzyszyły kibicom w trakcie jego najważniejszych wygranych.

Fot. Saint-Gobain Building Glass
Fot. Saint-Gobain Building Glass
Fot. Saint-Gobain Building Glass
Fot. Saint-Gobain Building Glass

Ekspozycja na mistrzowskim poziomie

Medale olimpijskie, Kryształowe Kule, Wiktory, Złote Orły – tak prestiżowe trofea wymagają wręcz mistrzowskiej oprawy wizualnej. A o tę w galerii Kamiland dba ekstra białe szkło DIAMANT od Saint-Gobain Building Glass. Przeszklone kopuły, gabloty i witryny ochraniające najcenniejsze skarby zdobyte przez Kamila Stocha gwarantują estetykę na najwyższym poziomie. Szkło DIAMANT zabezpiecza także jedno z pierwszych napisanych przez skoczka wypracowań szkolnych, w którym opowiada o… swoim pierwszym skoku narciarskim w życiu. Dzięki zastosowaniu szklanej szyby tekst jest dobrze widoczny, a przy tym zabezpieczony przed zniszczeniem.

Dzięki doskonałym parametrom, ekstra białe szkło DIAMANT łączy dbałość o estetykę oraz odpowiednią ochronę prezentowanych eksponatów. W miejscach, które wymagają rozwiązań do zadań specjalnych, takich jak właśnie Kamiland, DIAMANT staje się wyborem... godnym mistrza – mówi Magda Lipińska, Marketing Manager Interior Glass Saint-Gobain Building Glass.
--
REKLAMA:
--
Dzięki niskiej zawartości tlenku żelaza szkło DIAMANT pozbawione jest charakterystycznego dla standardowego wariantu, zielonego zabarwienia – także na krawędziach. Neutralny odcień szklanych tafli zapewnia wysoką przepuszczalność światła (Lt = 91% dla szkła DIAMANT 8 mm), a tym samym pozwala na wierne odwzorowanie kolorów i kształtów przedmiotów. Jego zastosowanie w gablotach muzealnych czy w galeriach sztuki jest gwarancją doskonałej prezencji i nowoczesnego designu, które przyczyniają się do łatwiejszego odbioru dzieł przez zwiedzających. To wszystko czyni szkło ekstra białe DIAMANT bezkonkurencyjnym partnerem każdej wystawy.

Przeczytaj także