Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe
 

Najnowocześniejsza wycinarka Mazaka już w Polsce

Alu-frost jest pierwszym zakładem w Europie, który swój park maszynowy wyposażył w nową laserową wycinarkę FT-150 FIBER słynnej japońskiej marki Mazak. Firma z podbiałostockich Sowlan zapłaciła za nią około 6 mln zł.

Fot. Alu-frost
Fot. Alu-frost

- Stawia nas to w rzędzie najnowocześniejszych przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metalu i cięciem laserem nie tylko w Polsce, ale też Europie - nie kryje dumy Piotr Świrko, prezes alu-frost.

To pierwszy model wycinarki FT-150 FIBER firmy Mazak w Polsce i Europie. Fot. Alu-frost
To pierwszy model wycinarki FT-150 FIBER firmy Mazak w Polsce i Europie. Fot. Alu-frost

Inny wymiar cięcia laserem w alu-frost

Yamazaki Mazak to jeden z najlepszych, światowych producentów obrabiarek CNC. Firma obsługiwała m.in. zespół McLaren-Honda w Formule One.

Wycinarka FT-150 FIBER miała swoją światową premierę wiosną 2020 roku. Jak powiedział wówczas Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych Mazak na Europę zastosowano w niej innowacyjne technologie, zaprojektowane specjalnie z myślą o szybkim i dokładnym cięciu rur o średniej i małej średnicy.

Transport wycinarki Mazak. Fot. Alu-frost
Transport wycinarki Mazak. Fot. Alu-frost

Wymieniał też inne atuty urządzenia: wykorzystanie rezonatora światłowodowego, bardzo wysokie prędkości posuwu oraz możliwość realizacji wielu różnych procesów na jednej maszynie.

- To wszystko czyni z FT-150 FIBER “idealne rozwiązanie do produkcji wielkoseryjnej, przenoszące obróbkę laserową na zupełnie nowy poziom” - podsumował Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych Mazak na Europę

Zaawansowana wycinarka Mazak w alu-frost. Fot. Alu-frost
Zaawansowana wycinarka Mazak w alu-frost. Fot. Alu-frost

Szybkie cięcie, optymalizacja kosztów

Alu-frost ma wieloletnie doświadczenie w cięciu laserem. W swoim parku maszynowym firma korzystała dotychczas trzech laserów fiber o różnej mocy. Nowa wycinarka Mazaka dotarła do Sowlan pod koniec maja.
--
REKLAMA:
--
- To jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń w Europie - mówi Piotr Świrko z alu-frost. - Dokładnie przeanalizowaliśmy potrzeby rynku i możliwości maszyny. Dzięki niej będziemy świadczyć kompleksowe i wysoce specjalistyczne usługi, do tej pory trudno dostępne i poszukiwane przez klientów.

Najnowocześniejsza wycinarka Mazaka dotarła do Sowlan w maju. Fot. Alu-frost
Najnowocześniejsza wycinarka Mazaka dotarła do Sowlan w maju. Fot. Alu-frost

Wycinarka Mazaka tnie automatycznie rury i profile zamknięte o przekroju okrągłym, kwadratowym i prostokątnym oraz profile otwarte i specjalne. Źródło lasera FIBER ma moc 3kW. Tnie materiały takie jak np. stal konstrukcyjna, kwasoodporna i aluminium (o grubości do 6 mm), a także miedź, mosiądz czy ocynk (do 3 mm). Dzięki ruchomej głowicy może je ciąć również pod różnymi kątami. Autorskie oprogramowanie Mazaka umożliwia optymalizację czasu i kosztów produkcji. Funkcja edycji danych 3D skraca czas przygotowania modeli i oczekiwania.

Dzięki nowej maszynie alu-frost będzie mogło ciąć laserowo rury i profile. Fot. Alu-frost
Dzięki nowej maszynie alu-frost będzie mogło ciąć laserowo rury i profile. Fot. Alu-frost

alu-frost może więcej

Zakup urządzenia poszerza zakres usług alu-frost. Zakład spełnia teraz oczekiwania i wymagania bardzo różnych branż i klientów. Stolarze mogą zamawiać z firmie z Sowlan balustrady schodowe, metalowe części mebli, itp. Na potrzeby deweloperki alu-frost będzie wycinać zabudowy balkonów, poręcze, słupki i inne elementy konstrukcyjne. Laserowa, precyzyjna wycinarka będzie też przydatna w sektorze maszynowym. Powstaną na niej elementy do urządzeń budowlanych, rolniczych, spożywczych czy elektrycznych. Ostatnio alu-frost otrzymuje też coraz więcej zamówień od firm zajmujących się wystrojem wnętrz, na przykład produkcją lamp, dekoracji ściennych czy ogrodowych.

Wycinarka FT-150 FIBER już w hali alu-frost w Sowlanach na Podlasiu. Fot. Alu-frost
Wycinarka FT-150 FIBER już w hali alu-frost w Sowlanach na Podlasiu. Fot. Alu-frost

- Do tej pory specjalizowaliśmy się w skomplikowanym cięciu blach płaskich. Półprodukty alu-frost można znaleźć w wielu miejscach, choć nie widniejemy na etykietce - zauważa prezes Świrko. - Uruchomienie nowej usługi cięcia rur i profili otwiera przed nami zupełnie nowe perspektywy. Za kilka lat idąc schodami będziemy trzymać się barierki wciętej na naszej maszynie Mazak, powiesimy kurtkę na wieszaku z obrobionych przez nią rurek, usiądziemy przy biurku, którego uchwyty i nóżki będą też jej produktem. Ta inwestycja sprawia, że od teraz możemy realizować jeszcze bardziej wymagające zamówienia i jesteśmy konkurencyjni nie tylko w Polsce, ale także wobec firm zachodnich.

Przeczytaj także