Balkony, tarasy
 

Budowa tarasu krok po kroku

Nie ma chyba nawet jednego posiadacza tarasu, który odważyłby się powiedzieć, że żałuje inwestycji w jego budowę - niewiele jest zajęć przyjemniejszych niż wypoczynek czy spotkanie z bliskimi na tarasie właśnie. To integralna część domu, którą latem użytkujemy częściej chyba niż salon, rozkoszując się słońcem i otaczającą nas zielenią. Nie każdy jednak wie, że decydując się na budowę tarasu, warto wziąć pod uwagę wykonanie jego zadaszenia i zabudowy. Dlaczego?

taras

Jak zaprojektować taras?

Dobry projekt tarasu to połowa sukcesu. Ale co to znaczy: "dobry projekt"? To taki, który będzie uwzględniał wszystkie potrzeby nasze i naszych bliskich. Zanim więc rozpocznie się budowa tarasu, koniecznie odpowiedzmy sobie na następujące pytania:
- jak usytuowany będzie taras względem stron świata,
- w jakich godzinach będzie na nim cień, a w jakich - słońce,
- z której strony wieje wiatr,
- jak zamierzamy użytkować taras i ile osób/ mebli powinien on pomieścić,
- czy taras ma nam służyć tylko w letnie, ciepłe dni - czy zamierzamy korzystać z niego także w przypadku niepogody,
- czy będziemy korzystali z tarasu także jesienią i zimą?

Odpowiedzi udzielone na te pytania posłużą nam do zaplanowania tarasu o odpowiedniej konstrukcji i wielkości. Ale są istotne również ze względu na ewentualną konieczność instalacji dodatkowych elementów - zadaszenia i zabudowy.

Budowa tarasu - przygotowanie

Sposób osadzenia konstrukcji nośnej tarasu zależał będzie od ukształtowania terenu pod nim i od wysokości, na jakiej będzie się on znajdował. Sytuacja jest prosta, gdy teren jest płaski, a drzwi tarasowe - tuż nad powierzchnią gruntu. Komplikuje się natomiast nieco w przypadku, gdy dom posadowiony jest na zboczu wzniesienia, a drzwi znajdują się na większej wysokości - wówczas konieczne jest zbudowanie tarasu na słupach. Okoliczności te będą miały ogromne znaczenie dla rodzaju i ilości materiałów, które musimy kupić aby zbudować taras.

Na omówienie zasługuje również kwestia materiałów, z których taras można wykonać. I mowa tu nie o samych materiałach konstrukcyjnych - te są bowiem różnorodne i omówimy je szerzej za chwilę - ale o materiałach wykończeniowych. Już na etapie projektowania warto podjąć decyzję, czy chcemy mieć drewniany taras, czy może jednak wolimy kompozyt lub beton. Decyzja będzie uzależniona w głównej mierze od naszego poczucia estetyki, stylu wykończenia domu i ogrodu, ale także od ilości czasu, który możemy poświęcić na zabiegi pielęgnacyjne - deski z drewna będą ich wymagały regularnie, beton czy kompozyt właściwie wcale.

Materiały potrzebne do budowy tarasu

Ilość materiałów będzie różna w przypadku tarasu posadowionego na gruncie i na słupach. O budowie opowiemy na przykładzie tarasu drewnianego przystosowanego do późniejszej zabudowy. Oto czego potrzebujesz:
- bloczki betonowe lub kartonowa rura o średnicy 25 - 30 cm,
- zaprawa betonowa,
- legary z drewna,
- kotwy do legarów,
- deski tarasowe - do najczęściej używanych desek tarasowych należą sosnowe i modrzewiowe,
- wkręty do drewna i wkrętarka,
- wyrzynarka do drewna,
- poziomica.

Przygotowanie do budowy

Budowa tarasu powinna się rozpocząć od przygotowania podłoża. Ponieważ planujemy budowę tarasu na słupach a nie na gruncie, nie ma konieczności wykonania fundamentu w postaci wylewki. Należy natomiast usunąć darń w miejscach, w których będziemy osadzać bloczki betonowe i wykopać dołki o głębokości około 30 cm i średnicy około 40 cm. Ile tych dołków potrzebujemy? Ich rozstaw powinien być nie większy niż 120 cm, ale możesz rozmieścić je gęściej jeśli planujesz wykonać taras z zadaszeniem i zabudową.

Budowa tarasu na słupach

Za pomocą szpadla wykop w gruncie dołki, a następnie umieść w nich bloczki. Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie betonowych słupków, umieść w dołkach rurę kartonową lub wykonaj szalunek z desek, a następnie zalej betonem. Na tym etapie warto umieścić w słupkach kotwy, na których, po zastygnięciu betonu, zamocujesz legary przycięte na odpowiednią długość.

drewniany

Rozłóż poziome legary i, używając długich wkrętów, przymocuj je do wcześniej osadzonych słupków. Należy pamiętać aby używać odpowiedniej długości wkrętów do drewna - tylko wtedy możemy mieć pewność, że konstrukcja będzie solidna. Pierwszą partię "partię" legarów ułożyć należy pod kątem prostym w stosunku do linii ściany domu, a kolejną - wzdłuż niej. Wówczas ułożone zostaną na kształt kratownicy, stanowiąc solidny podest.

Trzeba pamiętać również, że podłoga tarasu powinna być pochylona pod kątem ok. 1 -1,5 stopnia w kierunku zewnętrznym. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła swobodnie spływać. Ma to znaczenie w przypadku wszystkich tarasów, ale szczególnie dla tarasu drewnianego - drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć i po dłuższym czasie ciągłej ekspozycji na nią deski mogą ulec zniszczeniu.

Kiedy cała konstrukcja jest gotowa, można przystąpić do układania desek tarasowych z drewna lub kompozytu. Pamiętajmy również o wykonaniu schodów prowadzących na ogród - mogą być to schody drewniane wkomponowane w bryłę podestu. Kiedy będą gotowe, powierzchnię tarasu można pomalować olejem lub farbą do drewna. Zadaszenie i zabudowę zostawiamy na sam koniec budowy tarasu.
--
REKLAMA:
--

Dlaczego zadaszenie i zabudowa są niezbędnym elementem tarasu?

Co do zadaszenia, sprawa wydaje się być oczywista. Mieszkamy w klimacie umiarkowanym, w którym deszcze nie są niczym niezwykłym - nawiedzają nas regularnie właściwie przez cały rok. Zadaszenie ma uchronić przed zmoknięciem nas i meble znajdujące się na tarasie, jest więc niezbędne, jeśli nie chcemy być uzależnieni od kaprysów pogody.

Podobnie jest z zabudową tarasu, która staje się coraz bardziej popularna wśród polskich inwestorów. I nie bez powodu, zabudowany taras staje się bowiem w pełni użytecznym pomieszczeniem, w którym niestraszne nam stają się opady, słońce, wiatr, a nawet mróz i wszechobecne latem owady.

Wykonanie zadaszenia i zabudowy

Budowa tarasu drewnianego nie jest bardzo skomplikowana, ale jeśli chcemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu, trzeba zdecydować się na kolejny etap - czyli wykonanie zadaszenia i zabudowy. Nadaje się do tego zarówno betonowy, kompozytowy, jak i drewniany taras.

Zadaszenie i zabudowę możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług firmy oferującej projekt, wykonanie i montaż tych elementów. Nam pozostaje już tylko wybór materiału i kolorystyki. A dostępnych opcji jest mnóstwo - konstrukcję zadaszenia zrobić można z drewna lub aluminium, a samo pokrycie dachu z tkaniny lub aluminium. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość sterowania zadaszeniem - zasuwanie go i rozsuwanie za pomocą pilota w zależności od pogody.

Decydując się na zadaszenie tarasu drewnianego, możesz pokusić się również o wykonanie zabudowy - służą do tego systemy szklanych paneli przesuwnych lub rolet przeciwsłonecznych i przeciwwietrznych.

Oczywiście możesz pokusić się o samodzielny montaż tych konstrukcji - wymaga on jednak nie tylko sporo czasu, ale również specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Lepiej i prościej więc będzie zlecić wykonanie usługi specjalistom.

Budowa tarasu nie powinna Ci nastręczyć większych problemów. Trzeba zwrócić baczną uwagę na staranne przygotowanie podłoża, wybrać wysokiej jakości materiał (deski z trwałych gatunków drewna, legary drewniane), postawić solidną konstrukcję z legarami w odpowiednich odstępach i wreszcie zaimpregnować każdą deskę. Na końcu polecamy wykonać zadaszenie oraz zabudowę - dzięki temu korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu będzie przyjemne i komfortowe.

Przeczytaj także