Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe
 

Akcesoria do drabin. Tak zwiększysz komfort i bezpieczeństwo prac na wysokości!

pomaga pokonywać wysokości oraz wykonywać krótkotrwałe prace nad podłożem. Użytkując ją należy przestrzegać podstawowych zasad BHP zawartych w instrukcji obsługi. Ale bezpieczeństwo i komfort prac można dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie ciekawych akcesoriów. Które z nich przydadzą się podczas nadchodzących wiosennych prac ogrodowych?

Fot. Krause
Fot. Krause

Kupno drabiny domowej wydaje się prostym zadaniem. Jednak, by dokonać właściwego wyboru musimy dokładnie poznać dostępne na rynku rodzaje urządzeń i dopasować ich funkcjonalność do własnych potrzeb. Jednym wystarczy prosta drabina przystawna, inni zaś będą poszukiwać bardziej zaawansowanych rozwiązań w postaci trzyelementowych drabin wielofunkcyjnych albo drabin przegubowych. Ale jest coś, co łączy te modele – dodatkowe akcesoria, dzięki którym w razie potrzeby zwiększymy wygodę i bezpieczeństwo prac. Mało kto o nich wie, a są naprawdę przydatne!

Drabina do prac wokół domu – zadbaj o górne podparcie

Wiosna za pasem, a to oznacza, że ruszamy już porządkować teren wokół domu. W ruch pójdą grabie, sekatory, wertykulatory, ale i drabiny – w końcu warto sprawdzić kondycję dachu po zimie. Jednym z modeli, najchętniej wykorzystywanych do prac wokół domu jest drabina przystawna. Zwykle bez problemu oprzemy ją o ścianę budynku i bezpiecznie dostaniemy się na dach lub wykonamy niezbędne naprawy elementów elewacji, okiennic czy barierek. – Zdarzają się jednak prace w trudno dostępnych miejscach, takich jak występy dachu czy muru – tutaj oparcie drabiny bezpośrednio o ścianę nie zagwarantuje nam komfortu prac. Dla takich sytuacji stworzyliśmy uchwyt dystansowy (zdj.1). Za pomocą wysuwanych teleskopowo wsporników odsuniemy drabinę od ściany, stwarzając sobie potrzebną przestrzeń, a przez to bardziej ergonomiczne warunki pracy. Uchwyt świetnie sprawdza się na przykład podczas czyszczenia rynien domu ze spadzistym dachem wysuniętym poza obrys bryły – podpowiada Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.
--
REKLAMA:
--
Fot. Krause
Fot. Krause

Drabina ogrodowa – sprawdzaj podłoże

Każdy użytkownik drabiny wie, że górne podparcie drabiny jest tak samo ważne jak właściwy wybór podłoża, na którym ją ustawiamy. Musi być odpowiednio utwardzone i równe. Tylko jak znaleźć je wokół domu, a tym bardziej w ogrodzie? – Faktycznie, niekiedy może być to trudne. Często bowiem zamiast utwardzonej, wykonanej z kostki brukowej opaski, wokół budynku mamy po prostu grząski trawnik – zauważa Marek Banach. Jak wówczas należy zorganizować prace na drabinie? – Najlepiej wyposażyć ją w specjalne szpice do drabin (zdj. 2). Mocuje się je do dolnej części podłużnic i wbija w ziemię. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa stabilność jej ustawienia – dodaje.

Gdy zaczynają się schody…

Często słyszy się opinie, że drabiny nie wolno ustawiać na nierównym podłożu albo schodach. I sporo w tym racji, bo większości z nich rzeczywiście nie można w ten sposób wykorzystywać. Jednak producenci drabin nie pozostawili użytkowników bez rozwiązania tego problemu. Konstruktorzy KRAUSE zaprojektowali specjalny model przegubowy z wysuwanymi teleskopowo przedłużeniami podłużnic (zdj. 3), które pozwalają na niezależną regulację długości każdej nogi. A co jeśli nie jesteśmy jego posiadaczem? – Jest na to rada! Do wybranych modeli naszych drabin ze szczeblami można dokupić osobno przedłużenie podłużnicy z bezstopniową regulacją (zdj. 4). Pozwoli zniwelować nierówności podłoża w postaci krawężników lub schodów aż do 60 cm – wyjaśnia Marek Banach. Co ważne, mając drabinę ze stabilizatorem dolnym, i do niego można dokupić stosowną regulację. W tym przypadku zniwelujemy różnice w podłożu w zakresie do 23 cm.

Fot. Krause
Fot. Krause

Półka czy stopień? Ty wybierasz funkcję!

Większość drabin domowych to modele wolnostojące wyposażone w wygodne, duże stopnie. I choć z powodzeniem mogą być wykorzystywane także na zewnątrz, to zwykle nie są w stanie zagwarantować użytkownikom odpowiednio dużej wysokości roboczej. Wówczas do wyboru pozostają nam typowe drabiny ogrodowe rozstawno-przystawne lub trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne ze szczeblami. A na takich nie wszyscy czują się wystarczająco bezpiecznie. Czy jest więc sposób, który może poprawić komfort prac wykonywanych wysoko nad podłożem? – Zdecydowanie tak! To specjalna półka, która w zależności od naszych potrzeb może służyć jako miejsce na narzędzia albo wygodny stopień do stania (ma nośność do 150 kg). Tak jak pozostałe akcesoria z naszej oferty można ją dokupić oddzielnie i samemu zamontować (zdj. 5). Zanim to jednak zrobimy, należy sprawdzić w instrukcji obsługi, na jakiej maksymalnej wysokości może zostać zamocowana – radzi ekspert KRAUSE.

Zanim zabierzecie się do wiosennych prac ogrodowych na wysokości, koniecznie przyjrzyjcie się kondycji drabiny po zimie. Warto też zastanowić się, czy jedno z przedstawionych rozwiązań nie jest tym, którego nam brakowało. Może to czas na zakup wybranych akcesoriów?

Przeczytaj także