Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe
 

Tubądzin partnerem premiery w Teatrze Wielkim Operze narodowej

Grupa Tubądzin od lat działa na rzecz kultury. W roku 2021 firmie towarzyszy hasło „Kultura przestrzeni” i cykl wydarzeń, które zainauguruje partnerstwo z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, przy premierze opery „Cardillac”, w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

Współpraca Teatru Wielkiego z Grupą Tubądzin to naturalna konsekwencja działań podejmowanych przez oba podmioty. Z jednej strony – światowej klasy instytucja kultury - Teatr Wielki – Opera Narodowa, zapraszający do współpracy prestiżowych partnerów biznesowych, z drugiej Grupa Tubądzin – jeden z najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce, od lat kreujący trendy w designie.

Grupa Tubądzin została Partnerem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, przy premierze „Cardillac”, w reżyserii Mariusza Trelińskiego, która planowana jest na 23 kwietnia o godz. 19.00. Ta opera w trzech aktach, skomponowana przez Paula Hindemitha, z librettem Ferdinanda Liona, miała swoją prapremierę w 1926 r., w Staatsoper w Dreźnie i powstała na podstawie noweli „Panna de Scudery” E.T.A. Hoffmanna.

Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

„Cardillac” to koprodukcja warszawskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej z Oper Köln w Kolonii oraz Teatro Real w Madrycie. Będzie to pierwsze od 1962 roku wystawienie dzieła Hindemitha na warszawskiej scenie operowej i jednocześnie pierwsza inscenizacja „Cardillaca” na niej. W tytułową postać wcieli się wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny, stale wykonujący tę partię w Operze Wiedeńskiej.

„Cardillac” to kryminalna historia, z morderstwami klientek słynnego jubilera Cardillaca w tle. Scenografię do produkcji stworzył Boris Kudlička, a w wystroju pokoju głównego bohatera zastosowane będą płytki ceramiczne Tubądzin. Twórcy w swej inscenizacji chcą spojrzeć na utwór przez pryzmat filmu noir, czas akcji zostanie przeniesiony do współczesności, a może nawet bliskiej przyszłości. Eleganckie białe płytki Ceramiki Tubądzin będą idealnym dopełnieniem scenografii pokazującej miasto przyszłości.

Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

Z Borisem Kudličką Grupa Tubądzin współpracuje już od kilku lat – ten wybitny scenograf zasiada w jury międzynarodowego konkursu dla architektów i projektantów, Tubądzin Design Awards.

Współpraca Grupy Tubądzin z Teatrem Wielkim nie ograniczy się jednak jedynie do partnerstwa przy produkcji. W tym roku planowana jest także wspólna organizacja programu inspirujących spotkań z architektami w siedzibie Teatru Wielkiego, którym przyświecać będzie hasło „Kultura przestrzeni”, rozumiane jako wpływ szeroko pojętej kultury na przestrzeń i jakość życia, szczególnie w nowych, (post)pandemicznych czasach.

Tubądzin w swoich działaniach od lat łączy biznes ze sztuką i humanizmem. Pokazuje, że z pozoru czysto użytkowy przedmiot, jakim jest płytka ceramiczna, może w dzisiejszym świecie być nośnikiem i narzędziem dla sztuki i jej twórców. Zarówno dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak i Grupy Tubądzin, człowiek jest w centrum uwagi.

Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

Kiedy w 2016 r. uruchomiliśmy pierwszą w Polsce fabrykę płytek wielkoformatowych, wiedzieliśmy, że nasze możliwości rozwoju są właściwie nieograniczone. Płytki w rozmiarze 120 x 240 cm pozwoliły nam na takie kreowanie przestrzeni, w którym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Pierwsi w Polsce pokazaliśmy, że płytka ceramiczna to nie tylko ozdoba łazienki czy salonu, ale też niezwykła okładzina elewacyjna. Reprodukcja obrazu Wojciecha Siudmaka, przeniesiona na wielkoformatową płytkę, była naszym pierwszym dużym projektem artystycznym. Podwórko z pierwszym w Łodzi muralem ceramicznym, na 350 m2 elewacji kamienicy, pokazało nasze możliwości i cieszymy się, że turyści odwiedzający Łódź umieszczają je na swojej mapie – mówi Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Zarządu Grupy Tubądzin.
--
REKLAMA:
--
Tubądzin zaprasza do współpracy znanych projektantów działających na pograniczu sztuki, mody, designu i architektury. Kolekcje zaprojektowane przez Macieja Zienia od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a nagradzana kolekcja Cielo e Terra, światowej klasy projektantki Doroty Koziara wybierana jest przez najważniejsze polskie studia projektowe i osobowości medialne. Tubądzin wspiera wydarzenia kulturalne i lokalnych artystów w województwie łódzkim, wierząc, że hasło „Kultura przestrzeni” pozwala łączyć różne dyscypliny sztuki i wydobywać piękno z przedmiotów i miejsc. Rok 2021 to dla firmy jeszcze większe otwarcie się na wspieranie działań kulturalnych, nie tylko na lokalnym, ale już na międzynarodowym poziomie.

Przeczytaj także