Balkony, tarasy
 

Pomysł na balkon

Nie każdy ma możliwość codziennego wychodzenia na taras, spędzania czasu we własnym ogrodzie. Na szczęście nawet w przypadku mieszkania w bloku można znaleźć różne ciekawe rozwiązania.

Fot. Katarzyna Kłaczyńska
Fot. Katarzyna Kłaczyńska

Sprytne wykorzystanie wolnej przestrzeni na balkonie pozwoli uzyskać dodatkowe miejsce, idealne do wypoczynku, cieszenia się promieniami słonecznymi i świeżym powietrzem. Dobrze zaaranżowany balkon będzie sprzyjać czytaniu książki, spotkaniom ze znajomymi czy spożywaniu posiłków z domownikami. Nawet w przypadku ograniczonej powierzchni można wyczarować nastrojowy kącik zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Rattan Bahçe Mobilya İmalat (@rattan_bahcemobilya)Pomysł na balkon o ograniczonym metrażu – jak go sprytnie urządzić?

W przypadku mieszkania w bloku znaczenie ma nawet niewielki balkon, dzięki któremu będzie można mieć chociażby namiastkę tarasu, możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Balkon to świetnie miejsce do czytania książki, drzemania w ciągu dnia, opalania się, picia kawy itd. Częstą bolączką lokatorów jest ograniczony metraż, ale nawet mały balkon można umiejętnie zaaranżować, aby stał się funkcjonalny, estetyczny i przytulny.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Brion Tom (@mister_tomtom_1978)Istotne będzie to, aby nie zabudowywać przestrzeni w żaden sposób, dzięki czemu stanie się przestronniejsza. Można zastosować szklane panele między szczeblami, które odbijają światło, przez co optycznie powiększą balkon. Uważać trzeba z roślinnością, aby za mocno nie zacieniła przestrzeni i jej nie zdominowała. Nie sprawdzą się wysoko stojące rośliny i mnóstwo wiszących doniczek. Przy niewielkim balkonie wystrzegać trzeba się zagracenia, przestrzeń powinna być zawsze uporządkowana, praktyczna.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Butlers SK (@butlers_sk)


Co warto mieć na uwadze?

Jeśli balkon ma być miejscem sprzyjającym wypoczynkowi, to potrzebne będą wygodne meble do siedzenia czy leżenia. Najlepiej postawić na modele o kompaktowych wymiarach, w sprzedaży nie brakuje mniejszych mebli przeznaczonych właśnie na balkon. Świetnie sprawdzają się hamaki i wiszące siedziska materiałowe. Nie może zabraknąć stolika na kubek z kawę i książkę – najlepiej będzie ustawić je we wnęce w ścianie, zamontować blat na zewnętrznym parapecie lub przymocować go do balustrady/ściany.

Fot. Katarzyna Kłaczyńska
Fot. Katarzyna Kłaczyńska

W przypadku balkonu idealnie sprawdzają się meble składane, pozwalające na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca, łatwe w przechowywaniu. Potrzebne będzie też odpowiednie oświetlenie, które stworzy nastrojowy klimat – lampy z przytłumionym światłem lub z możliwością regulowania kierunku padania światła. Jeśli komuś zależy na uzyskaniu cienia na małym balkonie, to ma do wyboru pnącza, zasłony na karniszu, parasol ogrodowy, rolety balkonowe, rozwijane bambusowe maty.

Jako że na balkonie mile widziana jest roślinność, należy dobrze pomyśleć nad wyborem odpowiednich doniczek. Świetnie sprawdzą się rynienki, klasyczne skrzynki, wysokie i długie donice, kwietnik wiszący, donica na ścianę, małe doniczki na szynie. Dobrym wyborem na balkon są nie tylko rośliny kwitnące i pnące, ale też zioła, sadzonki owocowe, fikusy czy nawet drzewka owocowe. Zaleca się wybierać rośliny niższe, bez gęstej korony. W celu zaoszczędzenia miejsca warto wykorzystać na półki wnęki, zawiesić doniczki po zewnętrznej stronie balustrady.

--
REKLAMA:
--

Przeczytaj także