Usłysz przyszłość. Wyzwania ekologii akustycznej - konferencja ONLINE

Usłysz przyszłość - wyzwania ekologii akustycznej to temat konferencji organizowanej przez Filharmonię w Szczecinie, która odbędzie się 16 lutego 2021 roku o godzinie 10:00. Wydarzenie jest elementem kampanii „Słyszę dobre dźwięki” realizowanej od 2016 roku. Celem projektu jest edukowanie na temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie akustyki budynków.

Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki

Od kilku lat organizatorzy wydarzenia wyrażają swoje zaniepokojenie wzrastającymi zanieczyszczeniami hałasem, które stało się przyczyną działań i powstaniem inicjatywy „Słyszę dobre dźwięki”. Zajmując się muzyką na co dzień, pomysłodawcy akcji czują odpowiedzialność podnoszenia świadomości w tym zakresie. Nie tylko oni zdają sobie sprawę z powagi problemu. Wśród Partnerów kampanii możemy znaleźć między innymi Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”, firmę Ecophon specjalizującą się w systemach akustycznych, a także Centrum Słuchu i Mowy Medincus.

W ubiegłych edycjach w ramach kampanii „Słyszę dobre dźwięki” prowadzono warsztaty, spotkania i gry edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizowano konferencje branżowe oraz wydarzenia w przestrzeni miejskiej. Zwrócono uwagę na potrzebę tworzenia cichych miejsc, w których można by uciec od zgiełku miast i nadmiernego hałasu. To z kolei stało się inspiracją do budowania stref harmonii, tworzonych w szkołach i strefach miejskich w całym regionie Szczecina. Podczas tegorocznej konferencji zaprezentowane zostaną różne perspektywy badawcze ekologii akustycznej - antropologiczne, filozoficzne, socjologiczne, medioznawcze, a także z dziedzin medycyny – otolaryngologiczne i neuropsychologiczne. W teorię samego dźwięku wprowadzą nas także praktycy artystyczni i pedagogiczni.
--
REKLAMA:
--
- Wydarzenie zrzesza naukowców, aktywistów, pracowników firm związanych z akustyką i ośrodkami medycznymi. Jednym z prelegentów będzie Mikołaj Jarosz, który wystąpi z następującym tematem: „Akustyka wnętrz wszystko zmienia-wyniki badań ankietowych w pewnej szkole podstawowej”. Prezentacja podsumuje obserwacje poczynione przez uczniów i nauczycieli w dużej szkole podstawowej poddanej modernizacji akustycznej. Od akustyki architektonicznej zależy, co będziemy słyszeli we wnętrzach, w których mieszkamy, pracujemy, uczymy się, czy wypoczywamy. A to, co będziemy słyszeli, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, zaangażowanie i efektywność w pracy a czasem nawet na zdrowie.- mówi Mikołaj Jarosz, Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki.

Pokłosiem konferencji będzie wydanie „Poradnika Inspiratora” poświęconego poradom skierowanym do nauczycieli, rodziców i zarządców budynków. Znajdą się w nim sposoby poprawy akustyki w szkołach.

Przeczytaj także