Narzędzia ręczne
 

Młotek – podstawowe narzędzie. Jaki wybrać dla siebie?

Narzędzie takie jak młotek powinno znaleźć się w każdym domowym warsztacie. Przyda się nie tylko do wbijania gwoździ, ale też usuwania ich oraz gięcia blachy. W sklepach z narzędziami można kupić młotki o różnym przeznaczeniu. Z tego powodu warto poznać funkcje specjalistycznych młotków i wybrać narzędzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Fot. Ebmia
Fot. Ebmia

Młotek – niby zwykle, dobrze znane narzędzie ręczne. A jednak nie aż tak dobrze znane. Czy wiedzieliście, że istnieje wiele rodzajów młotków? Np. młotek brukarski, kamieniarski, murarski czy ciesielski. Każdy z nich przeznaczony jest do nieco innego zakresu prac, z czego niektóre do bardzo specjalistycznych zadań. Z pomocy młotków korzystają nie tylko domowe złote rączki, ale też dekarze, kamieniarze i oczywiście stolarze. Dlatego poniżej chcemy krótko scharakteryzować wszystkie popularne rodzaje młotków, abyście mieli rozeznanie w ofercie sklepów i wybrali młotek idealny dla siebie. Wytrzymałe i solidne młotki dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/4684-mlotki-i siekiery

Rodzaje młotków – blacharskie, ciesielskie, murarskie i inne

Młotek tradycyjny – zwyczajny młotek, który każdy z nas ma w domu. Posiada metalową główkę o dwóch zakończeniach: krótsza i ścięta końcówka to obuch, a dłuższa – rąb. Młotek tradycyjny można kupić z trzonkiem wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Na przykład z drewna, stali z tłumikiem drgań i tworzywa sztucznego. Ponadto narzędzie można kupić w wielu rozmiarach i wielu wariantach masy. Waga części metalowej młotka tradycyjnego przeważnie jest oznaczona na narzędziu i wynosi od 100 g do 1,5 kg.

Młotek blacharski – służy do obróbki blachy. Z jego pomocą można prostować, kształtować i giąć blachę. Młotek blacharski poradzi sobie też z wbijaniem i podważaniem gwoździ. Jego główka produkowana jest najczęściej ze stali, ale niekiedy z drewna i tworzywa sztucznego.

Młotek brukarski – to młotek służący do dobijania i mocowania elementów takich jak kostka brukowa, płyta chodnikowa czy krawężniki. Ten rodzaj młotka spotykany jest w wersji z metalowym obuchem wyposażonym w gumowe nakładki oraz z trzonkiem z drewna lub metalu. Obuch może być też wykonany całkowicie z gumy.

Młotek ciesielski – narzędzie, które można wykorzystać do wyciągania gwoździ zamocowanych w trudno dostępnych miejscach. Charakterystyczna główka młotka ciesielskiego jest stalowa, a zamiast ściętego końca wyposażona jest dwa zęby. Jeden z nich jest krótszy i wygląda jak złamany.

Młotek kamieniarski– ciężki młotek (od 3 do 10 kg) służący do rozkuwania betonu i rozbijania kostki brukowej. Z jego pomocą można też wbić gruby pal. Wyposażony w obuch o dwustronnie tępych zakończeniach.

Młotek murarski– można go kupić w wielu wersjach i kształtach i zazwyczaj jest nieco większy od młotka tradycyjnego. Służy do wykonywania różnego typu prac przy wznoszenie murów czy ich naprawy. Przydaje się także podczas zbijania tynku i rozdzielania cegieł. Ponadto młotek murarski w wersji ze szczeliną z boku używany bywa do wyciągania gwoździ.

Młotek stolarski – narzędzie wyposażone w obuch z twardego drewna. Wykorzystuje się go do podbijania innego narzędzia – na przykład dłuta, przecinaka itp. Przydatny przy wielu pracach stolarskich.

--
REKLAMA:
--

Przeczytaj także