Pokój dzienny - wystrój
 

Dywan orientalny do salonu. Jak go wybrać?

Jak wybrać dywan orientalny do salonu? Co jest ważne i na co zwrócić uwagę? Czym wyróżniają się dywany orientalne? Prezentujemy ciekawe wskazówki i porady.

Fot. Agencja KS
Fot. Agencja KS

Jak wybrać dywan orientalny do salonu?

Dywany kiedyś były nieodzownym elementem każdego pomieszczenia. Jednak ich jakość i wzornictwo pozostawiały wiele do życzenia, stały się symbolem kiczu i tandety. Przez wiele lat modne były podłogi bez żadnych dywanowych ozdób. Obecnie dywany w nowej odsłonie wróciły do łask i chętnie wykorzystywane są jako ważny element aranżacji wnętrza. Dywan będzie prezentował się elegancko tylko wtedy, gdy zostanie starannie dobrany. W poniższym artykule podpowiadamy czym kierować się przy wyborze dywanu do różnych pomieszczeń, a zwłaszcza do salonu.

Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Dywanu nigdy nie należy kupować pod wpływem impulsu, bo taki piękny, bo promocja, bo to super okazja. Dywan powinien być kupowany jako ostatni element dopełniający całościowej aranżacji danego pomieszczenia. Dzięki temu będzie można dobrać dywan w zależności od funkcji pomieszczenia, jego wystroju. Dopasujemy nie tylko jego kolorystykę, kształt i wymiary, ale także materiał, z którego jest wykonany.
--
REKLAMA:
--
Alergia obecnie jest bardzo powszechną chorobą i to pierwsze kryterium, które musimy brać pod uwagę. W domu, w którym przebywa alergik trzeba zrezygnować z dywanów wykonanych z wełny i postawić na dywany z tworzyw sztucznych. Nowoczesne technologie sprawiają, że w zasadzie są nie do odróżnienia.

Kolejnym dylematem jest długość runa. W pomieszczeniach takich jak sypialnia można pozwolić sobie na puszysty dywan z długim włosem. Idealny do tego będzie dywan shaggy o bardzo długim runie. Kilka kroków rano i kilka wieczorem nie wpłynie na jego wygląd. Taki dywan absolutnie jednak nie sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, do nich najlepiej wybrać dywan z krótkim runem.

W pokojach dla dzieci zamiast dywanu bezpieczniej jest położyć wykładzinę dywanową. Ze względu na zagrożenie poplamieniem i zalaniem jest znacznie łatwiejsza do wyczyszczenia. W razie całkowitego zniszczenia koszt jej wymiany będzie znacznie niższy niż koszt nowego dywanu. Dodatkową zaletą wykładzin przeznaczonych do pokojów dziecięcych jest ich wzornictwo, które pozwala na stworzenie miasteczka komunikacyjnego i uczenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inną opcją jest wykładzina puzzle lub miasteczko z uliczkami. Zaletą tego typu wykładzin jest ich interaktywność pobudzająca dzieci do działania i kształtowania nowych umiejętności.

dywan

Jak wybrać dywan do salonu?

Salon to miejsce najważniejsze w każdym domu lub mieszkaniu, dlatego chcemy, by prezentował się szczególnie elegancko. Każda osoba wchodząca do salonu w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stół zajmujący miejsce centralne oraz rozłożony pod nim dywan. W dalszej kolejności zwraca uwagę na pozostałe elementy wystroju. To właśnie z tego powodu dywan do salonu powinien być wybrany szczególnie starannie. Najważniejsze kryteria to:

• rozmiar,
• kształt,
• kolorystyka.

Rozmiar dywanu

To bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w przypadku salonów podzielonych na kilka stref. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się duży dywan rozłożony na całej powierzchni. W ten sposób połączy w całość stół jadalny dla gości i stolik kawowy przeznaczony dla spotkań z przyjaciółką lub przyjacielem.

Wyliczając rozmiar takiego dywanu trzeba uwzględnić 90 cm potrzebne na swobodne otwieranie drzwi. Jeżeli w salonie nie ma dodatkowych stref dywan może być znacznie mniejszy, ale zasadą jest, że przednie nogi sofy, foteli powinny znajdować się na dywanie.

Kształt dywanu

Zdecydowana większość dywanów dostępna jest w kształcie kwadratu, prostokąta lub owalu. W przypadku, kiedy dywan ma być umieszczony tylko pod głównym stołem, jego kształt musi być dopasowany do kształtu stołu. Owalny stół to owalny dywan, prostokątny stół to prostokątny dywan. Dzięki temu zostanie zachowana harmonia kształtów, co ma znaczący wpływ na utrzymanie stylu salonu.

Kolorystyka dywanu

W zasadzie to sprawa kluczowa. Dywan w salonie powinien mieć nie tylko odpowiednią kolorystykę, ale także wzory pasujące do stylistyki wnętrza.

W pomieszczeniach nowoczesnych doskonale sprawdzą się dywany w jednolitej barwie lub z wzorami geometrycznymi. Oszczędne w formie idealnie będą pasowań do minimalistycznych form nowoczesnych mieszkań. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, umieścić w nich dywan w stylu orientalnym. Zdecydowanie przełamie kolorystkę salonu i wprowadzi do niego świeży powiew.

Dywan orientalny - co go wyróżnia

Nie ulega kwestii, że dywany orientalne są najbardziej cenionymi dywanami na świecie. Swoją renomę zawdzięczają przede wszystkim surowcom, technice wytwarzania oraz niepowtarzalnemu wzornictwie.

Ekskluzywne dywany orientalne tkane są ręcznie na terenie Iranu, Turcji oraz Pakistanu. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim ręczne tkanie z naturalnej wełny lub jedwabiu. Dywany orientalne charakteryzują się niepowtarzalnym wzornictwem opartym na połączeniu elementów geometrycznych i roślinnych. Konkretne wzory związane są z regionem wytwarzania dywanów.

Dywany orientalne wyróżnia nie tylko ornamentyka, ale także bogata kolorystyka uzyskana dzięki naturalnym barwnikom. Pozwala to na różnicowanie intensywności kolorów od bardzo bladych, przez pastelowe, do bardzo intensywnych. Generalnie na jasnym tle dywanu umieszcza się ciemne elementy w różnym odcieniu, na ciemnym podłożu tkane są elementy jasne. Takie zestawienia pozwalają na dopasowanie dywanu do każdego stylu wnętrza. Najczęściej dobiera się je na zasadzie kontrastu, do jasnych mebli ciemny dywan, do ciemnych mebli dywan w jasnych kolorach.

Na rynku dostępne są także dywany w stylu orientalnym. Taki dywan najczęściej produkowany jest na terenie Europy, naśladuje ornamentykę orientalną, ale produkowany jest maszynowo i nie zawsze z naturalnej wełny, która często zastępowana jest materiałami syntetycznymi. Tego typu dywan zapewnia w zasadzie ogólne walory estetyczne (nie posiada cech produktu artystycznego), ale nie cechuje się jakością i trwałością oryginalnych dywanów orientalnych.

Oryginalny dywan perski wykonany ręcznie i z wełny lub jedwabiu jest niezwykle trwały, kolory nie blakną, a nici nie ulegają wytarciu. Bardzo często do wełny dodawana jest nić jedwabna, co nadaje dywanom delikatny połysk. Z powodzeniem można porównać go do wawelskich arrasów zdobiących królewskie komnaty od XVI wieku.

Wełniane dywany perskie z powodzeniem mogą być położone w salonie, gabinecie, ale nie powinno się ich rozkładać w pomieszczeniach o dużej częstotliwości użytkowania. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy będą bardzo trudne do usunięcia.

dywan

Jak dobrać dywan orientalny do salonu?

Dywany orientalne wyróżniają się bogatą kolorystyką i wzornictwem. Z tego względu nie nadają się do salonów w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Zdecydowanie jednak mogą ozdobić duży salon w stylu klasycznym. Położony na podłodze ociepli wnętrze i wygłuszy odgłosy chodzenia po drewnianych podłogach.

Dywan orientalny nie powinien zakrywać całej podłogi, gdyż zdominuje całą aranżację salonu, a powinien ją zwieńczać. O wiele korzystniej będzie wyglądał rozłożony pod stołem, krzesłami i sofą. Jeżeli w salonie znajduje się dodatkowo stolik kawowy to można rozłożyć pod nim drugi dywan. Należy jednak pamiętać, że oba dywany muszą mieć taką samą kolorystykę i wzór.

Dobrze dobrany dywan orientalny sprawi, że salon nabierze klasycznej elegancji i stylu.

Przeczytaj także